Vnímáte sny stále jako něco nadpřirozeného a nevysvětlitelného? Máme pro vás 7 faktů, která vás přiblíží k jejich pochopení

Sny jsou přirozenou součástí spánku, ale přesto je jejich veliká část stále zahalena tajemstvím. Nicméně věda dělá rychlé pokroky v objevování skrytého významu snů a my se na pár takových informací o snech podíváme právě teď. Zde je 7 skutečnosti o snění, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Nikdy se nám nezdá pouze jeden sen

Lidé mohou mít během spánku kolem 4 – 6 snů za noc. Ovšem většina z nás zapomene 95 – 99% informací z našich snů.

Přinášejí sny informace o budoucnosti?

Ve vzácných případech mohou lidé snít o věcech, které se v budoucnosti opravdu stanou. Známé jako předtuchové sny byly dokumentovány při mnoha různých příležitostech, včetně některých nejhorších tragédií – útoky z 11. září, zkáza Titanicu, letecké nehody, atd. Jedná se pouze o náhody nebo se tito lidé dokáží nějakým záhadným způsobem ponořit do napřirozené předvídavosti? Na toto téma neustále existují široké debaty, ale odpoveď je stále stejná – „nevíme“.

Kdy se objevují noční můry?

Sny se objevují ve všech 5 stádiích spaní, ale noční můry mají tendenci se tvořit v posledním stádiu (REM fázi), která je spojována s vysokou mozkovou aktivitou, tiky v očích a tlumenými motorickými pohyby.

Mohou slepí lidé snít?

Ano, mohou. Lidé, kteří v životě oslepli, mají vizuální sny stejné jako každý jiný. Lidé, kteří jsou slepí od narození, však mají sny, které vykazují zvýšenou úroveň smyslového vnímání podobné tomu, jak prožívají svět, zatímco jsou vzhůru.

Spojitost mezi sny a erekcí

Je normální, že u mužů dochází k erekci v závěrečné fázi REM spánku. Vědci ovšem nedávno zjistili, že erekce nemusí nutně souviset s erotickými sny, jak se všichni domníváme. Nicméně původ a účel těchto nočních erekcí zůstává stále neznámý.

Zapomínání snů je normální

Odhaduje se, že za 5 minut po skončení snu jsme již 50% z něho zapomněli, o dalších 10 minut později vytěsníme z naší paměti až 90%.

Kdy začínáme snít?

Už v prenatálním období našeho života. Vědci zaznamenali sny u plodů starých 7 měsíců a domnívají se, že první sny, založené pouze na zvucích a vnímání, se mohou objevit možná ještě dříve.

Zdroj: https://list25.com/25-interesting-facts-about-dreams-you-might-not-be-aware-of/

Facebook Komentáře