mysl iluze

10 situací, při kterých si s námi naše mysl pohrává, aniž bychom o tom věděli

10 situací, při kterých si s námi naše mysl pohrává, aniž bychom o tom věděli

mysl iluze

Už dlouho žijeme v tom, že jsme pány našich vlastních myslí a těl. Koneckonců kdo taky jiný, než my samotní. Nicméně, naše mysl je velmi složitá věc skrývající ještě mnohá tajemství, která je třeba odhalit.  A co víc, může s námi pěkně manipulovat, když to nejméně čekáme. Například, váháme-li se zahájením nové, pro nás neznámé, práce, znamená to, že máme větší šanci na úspěch. To je jen jeden z mála případů následujícího seznamu, jenž vám odhalí 10 dalších her, při kterých si s námi naše mysl může pěkně pohrávat, aniž bychom o tom vůbec věděli.

 

Halo efekt

mysl iluze

Všem dobře známý efekt, který často využívají inzerenti. V podstatě spočívá v tom, že si vyberete produkt na základě toho, jaká osoba jej představuje. Stačí si vybavit reklamy se supermodelkami, které jsou tváří různých kosmetických a módních značek. Máme v podstatě tendenci přemýšlet tak, že slavní a krásní lidé kolem sebe nemohou vytvořit špatný dojem, což se pak přenáší i na produkt, který zastupují. Obecně je veřejnost na slavné lidi mnohem mírnější než na ty „obyčejné“. Ať už se týká hodnocení či trestů za zločiny, které mohou páchat i celebrity.

 

Efekt přihlížejícího

mysl iluze

Aneb efekt apatického diváka. Je to až smutné, jak dokážeme v davu reagovat. Respektive nereagovat. Vyskytneme-li se ve společnosti více lidí, kde snadno zapadneme, člověku v nouzi ve většině případech nepomůžeme, jelikož čekáme, že to automaticky udělá někdo jiný. Před pár lety byly provedeny pokusy ohledně tohoto efektu a zjistilo se, že jakmile je alespoň jedna osoba v davu připravena někomu pomoci, ostatní ji budou následovat. Ovšem hlavním úkolem bylo vůbec najít  toho“hrdinu“, který všechno odstartuje.

 

Efekt reflektoru

mysl iluze

Patříte mezi ty, kdo neustále přemýšlejí, co si o nich ostatní myslí? Představujete si, jak jste asi zapůsobili, jestli jste nebyli příliš nemotorní nebo měli vhodné oblečení na večírek? V takovém případě prožíváte efekt reflektoru. V podstatě doslovný význam je v pocitu toho, že je na nás neustále upřeno světlo reflektoru a jakmile uděláte jakékoliv faux pas, okamžitě si toho lidé všimnou. Takové myšlení vybízí naši mysl k tomu, aby věřila, že každý náš krok bude posuzován a zkoumán jinými lidmi.

 

Disinhibiční efekt

mysl iluze

Masová média značně přispěla ke vzniku efektu, který stojí za kyberšikanou. Na internetu můžeme používat všelijaké přezdívky a vystupovat ve větší anonymitě. Díky tomu pak máme tendenci být krutější, kritičtější a tvrdší, než bychom byli v reálném životě. Což také dává smysl, je to mnohem jednodušší, než tváří v tvář, a nikdo nedokáže odolat pokušení jednou za čas projevit svůj hněv.

 

Efekt roztleskávaček

mysl iluze

Roztleskávačky jsou krásné a roztomilé a jejich obličeje jim vytváří velice dobrou reklamu. Není tedy divu, že tento efekt je pojmenován po nich. Podstatou je to, že člověk se zdá být krásnější, je-li obklopen skupinou atraktivních přátel, jinak známo také jako „efekt skupinové přitažlivost“. Děje se to z toho důvodu, že náš mozek při pohledu na větší počet krásných lidí na jednom místě skutečně vypočítá průměrnou atraktivitu ve skupině.

 

Dunningův-Krugerův efekt

mysl iluze

Znáte ve svém okolí člověka, který teprve nastoupil do zaměstnání, v oboru je teprve nováčkem a už slaví své první úspěchy? Nebo naopak člověka, který je špička v tom, co dělá a už roky bezúspěšně bojuje o to, aby si jej někdo všiml? Dunningův-Krugerův efekt vysvětluje, jak začátečníci v jakémkoliv oboru mají větší pravděpodobnost pokroku, protože jsou méně obeznámeni s hranicemi a předpisy, o kterých naopak vědí všichni odborníci.

 

Déjá vu

mysl iluze

Doslova znamená „již viděný“. Tento francouzský termín představuje pocit, že jsme již prožili určitou situaci, která se nám děje zrovna teď v reálném čase. Ještě předtím, než byl tento stav pojmenován, si lidé mysleli, že mají první psychické zkušenosti jako proroci. Psychologie stále nezná odpověď na to, co způsobuje tyto pocity a déjá vu tak zůstává stále nevysvětleným jevem.

 

Google efekt

mysl iluze

Google už je s námi tak dlouho, že do značné míry přispěl k tomu, abychom jakékoliv informace lehce zapomínali, protože si myslíme, že je zase rychle najdeme online.

 

Pareidolie

mysl iluze

Pareidolie je efekt, který způsobuje, že vidíme povědomé věci na neznámých nebo nepravděpodobných místech. Například tato houpačka, co vidíte na obrázku, která nám připomíná Rafaela z Želvích Ninjů.

 

Efekt rozbitého eskalátoru

mysl iluze

Znáte ten pocit, když jdete po eskalátoru, který zrovna nejede a vy se svým způsobem cítíte trochu malátně, nebo když jdete po schodech a čekáte ten poslední a on tam není. Přesně stejné pocity míváme, jakmile očekáváme, že se něco stane, ale ono ne. Naše tělo se cítí nevolně nebo se cítíme, jako bychom upadli na vlastní nohy, což je přesně to, co se nazývá efekt rozbitého eskalátoru.

 

Zdroj: https://brightside.me/inspiration-psychology/10-curious-psychological-games-our-mind-likes-to-play-with-us-457010/

 

Facebook Komentáře