7 faktů

7 opravdu podivuhodných historických faktů

7 podivuhodných historických faktů

Jaké jsou nejtradičnější a nejúžasnější fakta? Minulost je plná zajímavých příběhů od pásu cudnosti z třicátých let k bostonskému tsunami “toffee apple”. Podívejte se na deset nejzajímavějších příběhů historie!

7 faktů

 

První návrh na cestování do vesmíru předložil švagr Olivera Cromwella

Teolog a přírodní filozof John Wilkins (1614-72), který se oženil s nejmladší sestrou Robinou, byl jedním ze zakladatelů Královské společnosti. Ve dvou knihách zkoumal možnost “létajících vozů”, které by mohli přistát na Měsíci. Věřil, stejně jako mnoho jiných lidí, že měsíc a planety byly obývané civilizací, a že by se lidé měli s těmito mimozemšťany setkat a obchodovat s nimi. Dle jeho teorie byli lidé na zemi ukotveni magnetismem, a pokud by bylo možné dosáhnout nadmořské výšky jen 20 mil, cestující by mohli volně létat, nebo spíše plavat. Dýchání by nebylo problémem, protože by si astronauti brzy zvykli na čistší vzduch dýchaný anděly. Wilkins experimentoval se stavěním létajících strojů s Robertem Hookem v zahradách Wadham College v Oxfordu v padesátých letech minulého století. O několik let později si však uvědomil, že vesmírné cestování je mnohem složitější, než se očekávalo.

7 faktů

Více než 600 spiklenců proti Fidelu Castrovi

Bývalý ředitel kubánské zpravodajské služby tvrdí, že bylo více než 600 pokusů o zabití kubánského diktátora Fidela Castro (1926-2016). Ty byly podporovány různými odpůrci režimu, nejvíce se do těchto pokusů zapojily Spojenými státy, které často působily na dálku pomocí gangsterů nebo anti-Castro kubánských exulantů.

Mezi příklady nepovedených atentátů patří například thallium, které mělo zničit jeho pověstný vous, nebo použití LSD, aby zněl šíleně během rozhlasového vysílání. Našel se i otrávený potápěčský oblek, explodující doutník a femme fatale, která ho měla zničit. V posledním případě Castro prohlásil, že odhalil její úmysly, nabídl jí pistoli a řekl, aby ho zabila, nakonec ale žena podlehla. Dalším příkladem pokusu o zabití Castra byla přílivová řada vybuchujících mušlí. Mnoho z těchto pokusů není možné doložit, ačkoli není pochyb o tom, že mnozí lidé chtěli, aby byl Castro mrtvý. “Kdyby pokusy o vraždu byly olympijským sportem, vyhrál bych zlatou medaili,” řekl Castro.

7 faktů

Boston byl svědkem melasové tsunami

Ve středu 15. ledna 1919 v Bostonu, Massachusetts, explodovala 90stopá široká litinová nádrž obsahující dva a půl milionu galonů surové melasy (pro výrobu rumu). Nádrž, která patřila společnosti Spojených států pro výrobu průmyslového alkoholu, byla umístěna 50 stop nad úroveň ulice; celý jeho obsah se rozlétl během několika vteřin a bez varování. Výsledná tlustá, lepkavá “stěna melasy”, která byla někdy až 15 metrů vysoká, protékala ulicemi a dosáhla rychlosti 35 mil za hodinu.

Zbořila budovy, vytrhala je ze svých základů; odnesla vozy a utopila koně. Lidé, kteří se pokoušeli překonat vlnu, se utopili. Celkově bylo zabito 21 lidí a 150 zraněno (při příjezdu do nemocnice, podle očitých svědků, pacienti vypadali jako karamelová jablka). Vyčištění trvalo několik týdnů.

7 faktů

Bestseller, který napsalo desetileté děvče

V roce 1890 napsala desetiletá Daisy Ashford román a zapomněla na to. O 28 let později, po matčině smrti, vyklízela Daisy a její sestry dům a našly v zásuvce ručně psaný rukopis. Ukázali to příteli, který je předal známému, který pracoval ve vydavatelství. Román Mladí návštěvníci vyšel v roce 1919 s předmluvou Petra Pana JM Barrieho, o kterém mnoho lidí tvrdilo, že je skutečným autorem knihy. Román byl chválen za své pozoruhodné vykreslení viktoriánského chování. Kniha byla vydána v několika zemích.

7 faktů

Životní práce matematika byla zkrácena na 40 sekund

Školitel a amatérský matematik William Shanks (1812-1882) strávil větší část svého života vyčíslováním hodnoty pí na 707 desetinných míst. Více než 60 let po jeho smrti, matematik DF Ferguson pomocí mechanické kalkulačky poukázal na to, že posledních 180 těchto desetinných míst je špatně. V pozdních čtyřicátých letech počítači ENIAC trvalo 70 hodin vypočítat 2,037číslic pí a v roce 1958 počítač IBM vypočítal za 40 sekund to, co Shanks  dělal celý svůj život. Miliónová čísla pí byla nalezena v roce 1973 a miliarda v roce 1995.

7 faktů

Horoskopy spojeny se sériovým vrahem

“Vytvoření osobního horoskopu absolutně zdarma!” tvrdila reklama. Bylo to 16. dubna 1968 a reklama, zveřejněná ve francouzských novinách, vyzvala čtenáře, aby se zúčastnili zvláštního experimentu. Jediné, co jste museli udělat, bylo zaslání jména, adresy, data a místa narození a za odměnu jste měli dostat deseti stránkový personalizovaný horoskop a osobnostní profil. Mnoho lidí bylo tak ohromeno podivuhodnou přesností profilu osobnosti. Celkově se 94 procent respondentů vyjadřovalo kladně, i když všichni obdrželi stejný dokument. Psycholog Michel Gauquelin pověřil profesionálního astrologa, aby provedl graf a interpretaci skutečné osoby, která se narodila v Auxerre v roce 1897. Touto osobou byl Dr. Marcel Petiot, který je známý jako sériový vrah, který zavraždil více než 60 lidí.

7 faktů

Ženské právo kouřit na veřejnosti bylo těžce vydobyto

22. ledna 1908 byla zatčena v New Yorku žena jménem Katie Mulcahey, která si na veřejnosti zapálila v okrese Bowery cigaretu. Kateřinin zločin porušil Sullivanův zákon, tedy zákon, který sponzoroval jeden muž Alderman Sullivan, který zakázal ženám kouřit na veřejnosti. Sullivan tím reagoval na tlak z křesťanské strany, ti považovali tabák za nemorální. Ženská křesťanská unie (jejíž hlavním cílem bylo bojovat proti alkoholu) bojovala proti ženám, které kouřily. Mysleli si, že se Sullivanovým zákonem dosáhly velkého úspěchu. Katie Mulcaheyová byla zatčena den poté, co byl zákon schválen.

Před soudem řekla slečna Mulcaheyová (mužskému) soudci: “Mám stejné právo kouřit, jako vy. Nikdy jsem neslyšela o tomto novém zákoně a nechci o něm slyšet. Nikdo mě nebude diktovat. Co smím dělat a co ne.  Nakonec byla ženě udělena pokuta ve výši pěti dolarů. Sullivanův zákon byl vetován starostou města o dva týdny později.

7 faktů

Facebook Komentáře