štěstí

7 pravidel, jak žít příjemný život a naplnit jej konečně štěstím

štěstí

Profesor Martin Seligman, jeden ze zakladatelů pozitivní psychologie, provedl několik výzkumů, na jejichž základě určil následující kroky, jak lidé mohou žít příjemný život tím, že vyzdvihnout své silné stránky. Člověk se cítí šťastnější, když v podstatě povzbuzuje sám sebe svou pozitivní filosofií. 7 základních pravidel, které nám mohou pomoci bojovat s depresí, získat lepší fyzické zdraví a docílit vyššího uznání.

Pravidlo č. 1: Zrcadlo

štěstí

Je to jednoduché. Myslete na to, že každá osoba ve vašem životě je zároveň vaším zrcadlem odrážejícím vaši osobnost a charakteristické rysy. I ty, s kterými nejste úplně spokojeni. Vlastnosti, které můžete vidět u lidí, co vás obklopují, vám dají příležitost poznat sebe sama a dále růst. Všechny kvality, které na druhých nejvíce obdivujete nebo nenávidíte, jsou vaše vlastní.

Například, pokud s vámi někdo zachází neuctivě, pravděpodobně tak zacházíte i vy s ostatními lidmi, jen tomu nevěnujete příliš pozornosti. Chcete-li ve vztazích něco změnit, začněte nejdříve u sebe, buďte vy tou změnou, které chcete dosáhnout.

Pravidlo č. 2: Možnost volby

štěstí

Vše, co se ve vašem životě děje, je výsledkem vašeho rozhodování. Volba přátel, životního stylu nebo přesvědčení formuje vaši osobnost. Nezapomínejte, že vy jste autoři svého vlastního osudu. Pokud máte co do činění s člověkem, který si pořád na něco stěžuje a vy se neustále ocitáte v situaci, kdy se snažíte řešit problémy druhých, jediný, koho můžete vinit, jste vy. Protože to je to, čemu vy sami dáváte v takovém okamžiku přednost.

Pokud chcete docílit jiného výsledku, musíte uvažovat nad jinou volbou. Vybírejte moudře, protože každé rozhodnutí se počítá. Samozřejmě existují i situace, které nezávisí pouze na vašem rozhodnutí – nevybíráte si členy rodiny, geny, prostředí, ve kterém jste vychováváni atd. Ale přesto, že některé věci mohou být mimo vaši kontrolu, neznamená to, že nemáte možnost si vybrat, jak na ně budete reagovat. Trik je učinit kroky k lepšímu.

Pravidlo č. 3: Právo na chyby

štěstí

Je třeba si uvědomit, že každý se může mýlit. Někdy naše přesvědčení nebo činy, bez ohledu na to, jak moc si myslíme, že jsou správné, budou naším okolím považovány za špatné. Není potřeba vidět svět pouze černobíle. Nikdo není dokonalý. Všichni máme právo na chyby, ovšem důležité je, abychom na ně byli připraveni a dokázali je rozpoznat. Jedině tak je můžeme napravit.

Pravidlo č. 4: Důležitost

štěstí

Existují věci, které záleží pouze jen na nás. Není třeba si stěžovat na svůj život, vztahy nebo svou práci. Pokud nejste schopni milovat druhého člověka, je směšné od něj očekávat to samé. Jakmile se rozhodnete, že si zaloužíte více, změny, které si nejvíce přejete, se začnou uskutečňovat. Nastavte si své priority. Chcete-li mířit a stoupat vysoko, musíte k tomu podniknout další kroky.

Pravidlo č. 5: Efekt závislosti

štěstí

Nikdo vám není nic dlužen. Sami byste měli být laskaví k druhým, nezištně pomáhat a neočekávat nic na oplátku. Být milí vůči ostatním by mělo být darem samo o sobě. Pokud chcete být dobrým člověkem, musíte být silní a hlavně věřit sami v sebe. Určitě se najdou situace, kde budete muset říci „ne“, což je také v pořádku. Nemusíte souhlasit se vším, o co vás kdo požádá, ale měli byste se správně rozhodovat.

Pravidlo č. 6: Přítomnost

štěstí

Žijte teď a tady. Nemyslete na minulost, protože s každým dalším momentem začíná přítomnost. Zároveň se nestrachujte o budoucnost, protože ta ještě ani nezačala. Pokud příliš lpíte na minulosti, může vás přepadnout deprese a naopak obavy z budoucnosti vedou k úzkosti. Zlepšení našich emocí a myšlenek v současnosti je dobré pro naši náladu, zdraví a také vztahy s ostatními lidmi. Dokud budete žít přítomností, budete do svého života přinášet harmonii a štěstí.

Pravidlo č. 7: Optimismus

štěstí

Nezapomínejte na maličkosti, které vás obklopují. Nesnažte se kritizovat život, protože pokud budete, je to jistý způsob k tomu, aby vás život jen minul. Vychutnávejte si krásu přírody: slunečné léto, řeky, zelené lesy, skvělé přátele a spoustu dalších věcí, které vám svět nabízí. Vnímejte každodenní okamžiky, aby jste byli šťatní tak dlouho, dokud budete žít.

Buďte produktivní, aktivní  a mějte život plný pozitivních emocí. Budete-li trávit čas sledováním televize na gauči nebo ostatních věcí, které váš život nijak nenaplňují novými zkušenostmi a zajímavými zážitky, nebudete nikdy součástí skutečného světa – budete po smrti.

Zdroj: https://brightside.me/inspiration-psychology/7-psychological-rules-that-can-make-your-life-shine-brighter-533910/

Facebook Komentáře