pachy mozek

7 způsobů, jak pachy a vůně dokáží působit na náš mozek

7 způsobů, jak pachy a vůně dokáží působit na náš mozek

pachy mozek

Čichový nebo pachový receptor je protein schopný vázat molekuly zápachu, které hrají ústřední roli u čichového smyslu. Zatímco králík má asi 100 miliónů těchto receptorů a pes dokonce 220 miliónů, člověk jich vlastní pouhých 5 nebo 6 miliónů. Ale i tak je tento počet dostatečný na to, abychom mohli mít kontrolu nad našimi životy. My vám nyní chceme ukázat, jak pocit pachu ovlivňuje náš mozek a mění postoj k určitým věcem.

 

Vůně zlepšují chutě

pachy mozek

Chuť nám říká, zda je jídlo slané, hořké, kyselé, sladké nebo chutné. Ovšem za to mohou nejen chuťové buňky, ale hlavně náš nos, který určuje, jestli nám jídlo chutná či nikoliv. Jídlo čicháme, zatímco ho jíme, což znamená, že no vysílá zprávy do mozku, který je kombinuje s receptory chuti a vylepšuje tak celý zážitek z pokrmu.

Díky nim jsme více atraktivní

pachy mozek

Všichni máme tendenci kupovat parfémy, abychom byly atraktivnější, ale už netušíme, že samotný zápach není to, co k nám přitahuje ostatní lidi. Nedávná studie prokázala, že díky používání parfémů se cítíme více sebevědomí a to je přesně to, co nás pak činí přitažlivějšími.

 

Pomáhají nám cestovat v čase

pachy mozek

Vůně vyvolává vzpomínky a emoce spojené s různými situacemi. V podstatě nám dává pocit, že jsme se vrátili v čase. Existuje dokonce i řada vědeckých studií, které dokazují, že pachy aktivují intenzivnější emocionální vzpomínky než například obrazy. Zatím 50% naší vizuální paměti ztrácíme během několika měsíců, většina nových pachových vzpomínek nám vydrží ještě tak další rok.

 

Ovlivňují naše nálady

pachy mozek

Stejně tak jako se nám díky vůním a pachům vracejí vzpomínky, spouští se nám také emoce a nálady. Celé se to děje v našem podvědomí. Někdy ani nedokážeme pochopit, proč jsme najednou tak nervózní nebo naštvaní. To je to, na čem je založená aromaterapie. Existují také vůně, které nás uvolní a činí nás šťastnými.

 

Slabý čich může vyvolat deprese

pachy mozek

Lidé, kteří nic necítí nebo mají slabší čichový smysl, mají větší tendenci upadat do depresí. Je to tak kvůli silnému spojení pachů a emocí. Neschopnost cítit různé vůně nás omezuje ve vyvolávání vzpomínek a pocitů. Nedostatečný čich je také spojen s výskytem schizofrenie.

 

Působí na psychiku

pachy mozek

Tím, jak jiná osoba voní, můžeme pociťovat strach, radost, touhu a další jiné emoce. Stává se to z toho důvodu, že lidský pot a slzy obsahují chemosignály, z nichž každý aktivuje jinou část našeho mozku. Takže, jestli se druhá osoba bojí, její pot říká našemu mozku, že daná osoba cítí strach, tím se zase zaktivuje naše oblast mozku, která je tomuto strachu vystavena.

 

Donutí nás nakupovat víc a víc

pachy mozek

Jinými slovy je to vymývání mozků skrze naše nosy. Některé značky aut dokonce dodávají do svých vozidel další vůně připomínající nová auta, aby si zákazníci koupili další. Některé obchody přímo u vchodu rozdávají parfémy, abychom následovaly jejich vůni a něco si koupili. Kavárny a pekárny vypouštějí ze svých obchodů takové vůně, které přesvědčí naše mozky, abychom si koupili jejich výrobky.

Asi se všichni shodneme, že vůně nejsou životně důležité, ale rozhodně jsou velmi užitečné. Pomáhají nám si nejen pamatovat, cítit a být šťastní, ale také poskytují světové ekonomice možnosti, aby vyvíjela své marketingové triky.

 

Zdroj: https://brightside.me/wonder-curiosities/7-ways-smells-affect-our-mind-477310/

Facebook Komentáře