mazlíček

Jak blízký kontakt s vaším domácím mazlíčkem může vést k amputaci částí těla

mazlíček

 

48-letý muž z Wisconsinu začal trpět vzácnou infekcí krve, která nakonec vedla k amputaci jeho nohou a částí paží. Co se mu přihodilo? Nejpravděpodobnějším zdrojem ničivé infekce byl jeho vlastní pes.

Greg Manteufel vešel do nemocnice s předpokládanou chřipkou 30. července letošního roku. Během týdne ale musel podstoupit amputaci obou nohou a později i částí rukou a předloktí. Amputace byly bohužel nevyhnutelné, jelikož infekce způsobila drastický pokles krevního tlaku, což výrazně snížilo tok krve do končetin a vedlo ke smrti tkání.

mazlíček

 

Krevní testy ukázaly, že infekce byla způsobena bakterií nazývanou Capnocytophaga. Tyto bakterie se nacházejí z 57% v kočičích a ze 74% v psích ústech s tím, že kočky a psi netrpí žádným onemocněním. U lidí je tomu však jinak. Vyskytují se velmi vzácné případy, kdy se bakterie mohou šířit na člověk právě kousnutím, škrábanci nebo i blízkým kontaktem s kočkou či psem. Lidé, kteří mají největší předpoklady k takové infekci jsou ti, kteří mají oslabený imunitní systém.

Pokud se někdo nakazí bakterií Capnocytophaga, může se rozšířit do celého krevního oběhu a způsobit infekce v jakékoliv části těla, včetně infekce krve známé jako sepse. Ta se vyskytuje, jakmile imunitní systém přehnaně reaguje na infekci, což vyvolává zánět v celém těle a může vést k selhání orgánů.

mazlíček

 

Většina lidí obvykle pociťuje symptomy 3-5 dní od nákazy infekce, ale příznaky se mohou vyskytnout kdekoliv v těle i od 1 do 14 dní. Začnou se objevovat puchýře, zarudnutí, otoky, hnis, bolesti kolem místa kousnutí, horečka, průjem a bolesti hlavy, svalů nebo kloubů. Stejně jako v případě Grega Manteufela může infekce někdy vést ke gangréně nebo smrti tkání, kdy se pak vyžaduje neodkladná amputace pro záchranu zbytku těla.

Doktorka Silvia Munoz-Priceová, specialistka na infekční onemocnění tvrdí, že tento případ Grega Manteufela je velmi vzácný. „Více než 99% lidí, kteří mají psy, nikdy nebude trpět stejným problémem. Jedná se pouze o náhodu,“ dodala.

Zdroj: https://www.livescience.com/63225-dog-lick-amputations.html

Facebook Komentáře