5 motivací

Pět motivací, které vás posunou k vytouženému cíli

Pět motivací, které vás posunou k vytouženému cíli

Předsevzetí jsou nejlepším startem pro splnění vlastních cílů. Mnohokrát se ale stane, že během každodenních povinností zapomeneme na to, co jsme si vlastně přáli. Nebo na splnění snů nemáme již dostatek síly a energie. Jak se tedy zase motivovat a vybočit ze svých stereotypů?

5 motivací

1. mantra

Vytvořte si seznam možných komplikací. Než se pořádně zaměříte na svůj cíl, zaměřte svou pozornost na potenciální úskalí a postupně je odstraňujte. Peter Gollwitzer, profesor psychologie na univerzitě v New Yorku, říká, že lidé, kteří plánují překážky, mají větší pravděpodobnost, že se budou držet svých projektů, než ti, kteří neberou v potaz žádné překážky. Ve studii z roku 2009 zveřejněné v časopise American Journal of Preventive Medicine porovnával Gollwitzer dvě skupiny žen, které chtěly být více aktivní ve svých ambicích. Obě skupiny dostaly studie o zdravém životním stylu. Jedna skupina byla taképřipravována na to, jak předvídat překážky (příklad: “Předpověď počasí je špatná, ale plánuji jít na jógu”) a obejít je pomocí if-then techniky (“Pokud prší, půjdeme do tělocvičny a použijeme trenažér. Tím zabráníme vyhýbavému chování.”). Tato skupina žen měla pak celkově lepší výsledky. Michelle Tillis Lederman z New Yorku praktikovala tuto strategii, když v loňském roce psala knihu. Instalovala žaluzie na dveře, aby minimalizovala narušení a najala redaktora, aby jí poskytl zpětnou vazbu na každou kapitolu. Rovněž stanovila pravidla, jako je kontrola e-mailů až poté, co napsala dvě kapitoly.

5 motivací

2. mantra

Lidé se často řídí tím, cosi myslí o svých schopnostech. To ale nevypovídá nic o faktu, jak je člověk skutečně talentovaný. Podle průzkumu Albert Bandura, profesora psychologie na Stanfordské univerzitě, ale vyplývá, že lidé, kteří mají dostatečnou sebedůvěru (tedy víru, že mohou dosáhnout toho, co hodlají dělat), vystupují lépe než ti, kteří se podceňují. Toto sebevědomí pomohlo Ingridu Danielsovi z Newarku, New Jersey, dát výpověď ve svém dosavadním zaměstnání, aby vytvořil řadu triček. “Nikdy mě nenapadlo, že bych mohl selhat, i když jsem neměl žádné zkušenosti,” říká. Dnes Daniels provozuje dvě úspěšné malé firmy (společnost na výrobu triček a řadu papírnických výrobků), které mu umožňují zůstat doma se svými třemi dětmi.

5 motivací

3. mantra

Nedovolte, aby vaše cíle byly příliš vysoké. Když jsou vaše sny příliš ambiciózní, mohou se vám po čase stát naopak demotivujícími, říká Lisa Ordóza, profesorka na Eller College of Management, na univerzitě v Arizoně, v Tucsonu. Namísto nerealisticky vysokých cílů (například se snažit ušetřit spoustu peněz během šesti měsíců), si nastavte malé cíle. Pracujte na nich ale každý den. Podle Daniela Pinka je třeba dělat každý den malé kroky. To vám pomůže nejen udržet váš zájem o to, čeho se snažíte dosáhnout, ale také vám to zajistí pomalu se dostat směrem k vašemu cíli.

5 motivací

4. mantra

Svůj sen s někým sdílejte. Namísto toho, abyste své záměry udržela v tajnosti, sdělte je svým blízkým. “Jiní lidé mohou pomoci posílit vaše ambice,” říká James Fowler, politolog, který studuje sociální sítě na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Koneckonců, je těžší opustit sen, když víte, že lidé sledují váš pokrok. Stefanie Samarripa z Dallasu chtěla zhubnout 20 kilo. Vytvořila si blog a řekla všem svým přátelům, aby si ho přečetli. “Chtěla jsem, aby mě něco nutilo k pokrokům”. Samarripa tak jednou týdně  píše články o svém výsledku. Během prvních tří týdnů zhubla šest kilo.

5 motivací

5. mantra

Rodina by vám měla pomáhat. Zamyslete se nad přáteli a rodinou, kteří opravdu chtějí, abyste uspěli. Získání těch, s nimiž máte autentické vztahy, je klíčové, pokud ztrácíte motivaci. Vaši přátelé budou ti, kteří vás podpoří na vaší cestě, i když se zrovna nebude nic dařit. Svěřte se jim se svými problémy a obavami.

5 motivací

Facebook Komentáře